Kategori arşivi: Haberler

Haber ve Duyurular Hakkında

TÜBİTAK Desteklerinde Yeni Finansman Kolaylıkları

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık’ın açıklamalarında da yer aldığı üzere, TÜBİTAK, desteklediği özel sektör Ar-Ge ve Yenilik projelerinin finansmanında, özellikle KOBİlerin ihtiyaç duyduğu yeni imkanlar sunuyor.

TÜBİTAK tarafından desteklenen projelere, başlangıçta bir kez alınan teminat mektubu  ile her dönem ön ödeme yapılacaktır. Ön ödemeler, destek kapsamına alınan proje tahmini maliyetinin, her dönem kalan miktarının %25’i kadar olacaktır.

Ön ödeme için destek kapsamına alınan toplam proje tahmini maliyetinin, %25’inin %25 fazlası  tutarında bir teminat mektubunun, bir kereye mahsus verilmesi gerekmektedir.

TÜBİTAK’ın, firmaların söz konusu teminat mektubunu temin etmede karşılaştıkları zorluklara çözüm olarak, Kredi Garanti Fonu A.Ş. (KGF) ile yaptığı  protokol sayesinde, KGF tarafından düzenlenecek teminat niteliği taşıyan bir “kefalet mektubu” ile, projesi desteklenmeye uygun bulunan KOBİlere ön ödeme yapılabilecektir. Konuya ilişkin başvuru ve detaylı bilgi www.kgf.com.tr internet adresinde yer almaktadır.

Ayrıca, bankalarla yapılan görüşmeler neticesinde, Aktif Yatırım Bankası A.Ş. (AKTİFBANK) tarafından düşük maliyetli teminat mektubu verilmesi yönünde TÜBİTAK’a iletilen niyet mektubu çerçevesinde, teminat olarak, TÜBİTAK TEYDEB tarafından projenin desteklenecek olması yeterli olacaktır. Konuya ilişkin başvuru ve detaylı bilgi www.argefinans.com  internet adresinde yer almaktadır.

Her iki uygulamada da teminat mektubu maliyetleri, mevcut maliyetlere göre en az %50 oranında daha  düşük olacaktır.

TÜBİTAK’ın getirdiği bu araçlar ile, firmalarımızın stoklarında her dönem projenin kalan maliyetinin %25’i kadar tutarın nakit bulunmasına imkan sağlanmıştır. Böylece, önemli bir sorun teşkil eden Ar-Ge finansmanı sürekliliği sağlanarak projelerin yapılabilirliği kolaylaştırılmıştır.

Yazının Detayı…

 

Bilim ve Teknoloji YK 26.Toplantısı

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 26. Toplantısı 11 Haziran 2013 Salı günü Vali Galip Demirel Ankara Vilayetler Evi’nde gerçekleştirildi.

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın açılış konuşması ile başlayan ve ana gündemi Türkiye’nin Enerji Teknolojileri Vizyonu olan toplantıya Başbakan Yardımcıları Ali BABACAN, Bekir BOZDAĞ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU, Adalet Bakanı Sadullah ERGİN, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi EKER, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati YAZICI, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, bazı bakan yardımcıları, müsteşarlar, TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeleri ile enerji alanında faaliyet gösteren kamu kurumlarının yöneticileri katıldı.

Toplantı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel ALTUNBAŞAK ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’ın sunuşlarıyla devam etti.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 26. toplantısında:

başlıklarında yedi yeni karar alındı…

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 26.Toplantısı – 11 Haziran 2013 | TÜRKİYE BİLİMSEL ve TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU.