Kategori arşivi: Pazarlama

Modern Pazarlama Yöntemleri ve Dijital Pazarlama Hakkında

Dijital Analiz ve Davranışsal Hedefleme

Pazarlamanın dijital ortamda giderek güçlendiği ve pazarlama birimlerince kaynakların oldukça büyük bölümünün dijital mecralara aktarıldığı günümüzde, ayrılan kaynakların ne kadarının gerçekten işe yaradığını, stratejilerimizin ve taktiklerimizin başarılı olup olmadığını görmek ve sağlıklı karar alabilmeniz için yöntemler ve ölçümlemeler kullanılması gerekmektedir.

Analiz araçları dijital ortamda yapılan davranışları, trendleri, aramaları, kampanyaların ve mecraların başarı oranlarını, ziyaretçiler ve kullanıcıları detaylarına kadar analiz etmenizi sağlayarak atacağınız adımları daha doğru atmanıza yardımcı olurken maliyet azaltılması ve kampanya başarı oranlarının artırılması için size değerli bilgiler sunar.

Web Analizi sadece bir yazılım aracı olmanın çok daha ötesindedir. Bu uzmanlık alanı dijital dünyada olanları doğru ve etkili şekilde incelemenizi sağlayan kavramlar ve tekniklerin yanında elde edilen raporlardan nasıl etkili aksiyonlar alınması gerektiğini de incelemektedir. Web analizi doğru kullanıldığında firmaları ve pazarlamacıları risklerden korurken fırsatları da görülebilmesini sağlamaktadır.

Web analizi ile aşağıdaki 6 ana başlık altında Araştırma ve geliştirme sağlayabilirsiniz. 

·         Aksiyon Alınabilir Sonuçlar

·         Daha Az Eforla Sonuca Ulaşabilme

·         Aradığınız Soruların Yanıtlarının Bulunabilmesi

·         Daha Etkin Kararlar Verebilme

·         Masrafların Azaltılması

·         Yatırımın Geri Dönüşünün Maksimize Edilmesi

Artık dijital  sitelerin analiz edilmesi sonucu iyileştirme işlemleri otomatik hale getirilebilmekte ve bu da firmaların rakiplerine karşı rekabet üstünlüğü sağlanmasında yardımcı olmaktadır. Örneğin daha önceden analiz sonuçlarında belli bir yerden gelen kullanıcıların bazı ürünlerle daha çok ilgilendikleri tespit edilmişse sistem kullanıcının geldiği yere göre otomatik olarak ilgili ürünleri kullanıcılara gösterebilmekte bu sayede e-ticaret sitelerinde ilgi ve satış düzeylerini arttırmaktadır. Buna benzer olarak aranan kelimeler, nereden gelindiğine, kaçıncı ziyareti yaptığı, daha önceden neler aldığına  göre yeni aksiyonlar otomatik alınabilmektedir.

S.Devrim Ekmekçi

Web Analizi ve Dijital Pazarlama Otomasyonu Danışmanı

Portakalofis