Kategori arşivi: Ar-Ge Proje Önerileri

Yeni Proje Fikirleri

Tekstil – Akıllı Kumaşlar

Akıllı Kumaşlar:

Bir çok sektör farklı bilim dallarından destek alarak üretim gerçekleştirmektedirler. Bu konuda iyi örneklerden biride Tekstil sektörü. İpliğin üretiminden başlayarak kumaşa giden yolda özellikle boyadan bir çok içeriğe kadar kimya kullanılmaktadır.

Günümüzde yapılan ar-ge çalışmaları işleme tabi tutulmuş kumaşların yanmadığını göstermiştir. Islandığında veya sıcaklıkta renk değiştiren boya ve kimyasallar bugün kumaşlara uygulanarak yep yeni bir sekötöre öncülük etmektedirler.

Üretim – Sanayi Üretiminde Görüntü İşleme

Sanayide Görüntü İşleme (digital image processing):

Görüntü işleme teknolojiler diğer elektronik ve bilişim teknolojileri ile doğru orantılı olarak gelişmiştir. Güvenlik ve izlemenin dışında sanayide kullanılmaya başlayan çözmler üzerinde yeterince araştırma yapılmamaktadır.

Büyük sanayi tesislerinde üretim aşamalarında görüntülü denetim sistemleri kullanılmaya başlanmasına karşın orta ölçek ve küçük firmalar bu teknolojilerden konusuna özel üretildiği için yoksun kalınmaktadır.

Bu konularda sektör bağımsız bir çok sanayi firmasında ihtiyaç duyulmaktadır.

Enerji – Enerji Verimliliği

Enerji Verimliliği:

Kıt kaynaklardan enerji elde ettiğimiz günümüz koşullarında; yeni teknolojiler ile geleneksel enerji alt yapılarına ihtiyaç duymadan enerji üretilebilmektedir.

Bu teknolojiler üzerinde araştırma yapılarak halka inecek enerji verimliliği çözümlerinin geliştirilmesi gerekmektedir.

Bilişim – Veri Madenciliği Projeleri,

Veri Madenciliği (data mining):

Bulut alt yapı teknolojilerinin ve uygulamalarının geliştiği günümüzde bir sonraki en büyük problemimiz; üretilen verilerden içersinde isteneni, arananı bulmak ve istatistik sorulara cevap bulmak olacaktır.

Bu teknolojilerin diğer bir yankısı da bağımsız kaynaklardan toplanan verilerden anlamlı sonuçlar ve ilişkiler çıkarmak şeklinde olacaktır.

Bilişim – Bulut Teknoloji Uygulamaları

Bulut Teknoloji Uygulamaları:

Bugüne kadar alt yapı çalışmaları ile geçen çalışmalar artık üzerinde çalışacak uygulamalara ihtiyaç duymaktadır. Ülkemizde halen çok az uygulama örneği bulunmakta olup genel de bulut ortamı data yedekleme ve ftp alanı olarak kullanılmaktadır.

Bu yüzden geçmişte kullanıcı uygulaması (client application) olarak yer alan tüm uygulamaların, bulut ortamında çalışacak alt yapı ve kullanıcıya herhangi bir aplikasyon kurumayı gerektirmeyen yeni web ara yüzlerinde hayat bulması gerekmektedir. Saha yani yeni teknik servis operasyon maliyetlerini ortadan kaldıran bu sistem ile firmalar operasyon maliyetlerini çok aşağıya cekebileceklerdir.

Bu alan uygulama geliştirmek ve ar-ge açısından çok geniş bir alan oluşturmaktadır.