Kategori arşivi: Genel

Katagori Dışı Genel Konular Hakkında

Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu – BTYK – Öncelikli Ar-Ge Alanları

Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu, Türkiye’nin kalkınmada öncelikli Ar-ge alanları ile ilgili yeni bir duyuru yayınladır.

“Ülkemizin önceliklerine ve ihtiyaç duyduğu bilim ve teknoloji alanlarına yönelik insan kaynağı yetiştirilmesi amacıyla 2013 yılından itibaren Öncelikli Alanlara Yönelik Lisansüstü Burs Programı başlatılmıştır. Bu program ile; Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK)’nun belirlediği öncelikli alanlarda yürütülen yüksek lisans/doktora tezi yapan öğrencilere burs verilmektedir.

Programa lisansüstü eğitimlerinin tez aşamasında bulunan öğrenciler başvuru yapabilmektedir. Tez konularının BTYK’nın belirlediği öncelikli alanlar içerisinde yer alması gerekmektedir.”

Bu alanlarla ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki erişim adresinden ulaşabilirsiniz. 

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/2211_oncelikli_alanlar_2013_0.pdf

http://tubitak.gov.tr/bideb/2211

Milli Ar-Ge

Ekonomi Bakanlığından Yurt Dışı Fuar ve Marka Tanıtım Desteği

Ekonomi Bakanlığı tarafından 2009 ve 2010 yıllında tebliğ ile yürürlüğe giren;

“YURT DIŞI FUARLARA KATILIM DESTEĞİ” ve “YURTDIŞI BİRİM MARKA VE TANITIM FAALİYETLERİNİN DESTEKLENMESİ” desteği halen devam etemktedir.

Bu destekler ile ilgili bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

http://www.ekonomi.gov.tr/upload/78D45D5F-19DB-2C7D-3DEB92A25DCCD64F/YD%20FUAR.pdf

http://www.ekonomi.gov.tr/upload/78D45D5F-19DB-2C7D-3DEB92A25DCCD64F/YD%20BIRIM.pdf

Yurt Dışı fuar desteği için Bakanlık tarafından desteklenen fuar listesi aşağıda yer almaktadır. Bu liste yıllın belli dönemlerinde revize edilmektedir. Listede yer alamayan fuar için bakanlıktan yazı ile talepte bulunabilirsiniz.

Bugün yaklaşık 3.150 yurt dışı fuarı desteklenmektedir. 

http://www.ekonomi.gov.tr/index.cfm?sayfa=bireysel

Milli Ar-Ge

Ar-Ge Ne Kadar Zor Olabilir ki? Mesleki Körlük…

Bazen şartları kendimiz zorluyoruz diye düşünüyorum. Amaç Ar-Ge yapmak ve yerli bir ürün üretmek ise o kadar çok farklı sektörler var ki üzerinde düşünmemiz gereken, örnekler şaşırtıcı olabiliyor.

af08cc2e-0356-11e3-9d6d-22000aa5129e-large

Sanırım mesleki körlük denilen ve düşünürken dışına çıkamadığımız engellerimiz bizi farklı fikirlerden uzaklaştırıyor ve mekanikle elektroniği, yazılımla donanımları birleştirirken basit olandan uzaklaşıyoruz. Halbuki okulda hocalarımızın söylediği gibi;

“Çözüm ne kadar komplike ise o kadar yanlış yoldasın, çözüm her zaman basit ve kolay anlaşılabilendir” diye…

Aşağıda taktir etmek istediğim bir organizasyon var. Yaşları 30’u geçmeyen ve hatta yeni mezunlardan oluşan ve farklı mesleklerden bir grup. Ortaya çıkan ürün “D-Stek”.

Ar-Ge desteği almadan kendi imkanları ile > http://www.d-stek.com/index.php

Milli Ar-Ge olarak taktir ediyor ve Ar-Ge çalışmalarının bu örnekte olduğu gibi paralel ve dikey sektörlerde hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz.

Milli Ar-Ge

Ar-Ge Süreçlerindeki Eksik Halkalar

Ar-ge süreçlerinde iki eksik veya kopuk halka olduğunu düşünüyoruz. Devlet desteklerinin ve hibe desteklerinin yeterli olmasına karşın bu destekler malesef firmalara kadar ulaşamıyor. Devlet kurumları araçılığı ile (ör:TUBİTAK ..vs.) başvuru kabul ettiği ar-ge projelerinin, tanıtımı ve pazarlanması için malesef çok yetersiz kalmaktadır.

Bu konuda danışman kuruluşlar olmasına karşın sayıları az ve firmalar açısında ticari yaklaşım bu konuda güven problemi oluşturmaktadır.

Aynı ölçüde özellikle akademisyenlerin ticari kuruluşlar ile bir araya gelerek Ar-Ge yapmaları yönünde teşvikler de bulunmaktadır. Fakat bu iki unsurun kendiliğinden bir araya gelmesi beklenmekte ve malesef bu da bugüne kadar her platformda en büyük probem olarak karşımıza çıkmıştır. Literatür taramasını bilmeyen firmalardan projelerine akademisyen bulmaları beklenmektedir. Çok güç !

Milli Ar-ge olarak bu alanda eksik halkayı tamamlayarak
süreçleri hızlandırmak istiyoruz. Ayrı bir sosyal çevre gerektiren bu konu için hiçbir ücret talep etmeden hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Yakın zamanda üye kabulüne başlayacağımız milliarge.com üzerinden üyelerimiz aracılığı ile; şu anda bizler, bu hizmetleri veriyor olacağız.

Diğer bir konu da yani eksik halka ise; Ar-ge sonucu elde edilen ürünün pazarlanması yönünde. Hem yurtiçi hem de yurt dışında pazar yaratacağımız bu organizasyon için çalışmalarımız devam etmekte yakında bu kanal üzerinden duyuruyor olacağız.

Ar-ge firması ve akademisyen dışında Ar-ge personeli bu süreclerdeki en can alıcı nokta. Birçok mühendis diplomalı arkadaşımız ki yaklaşık %80 üretim değil hizmet sektöründe çalışmaktadırlar ve Ar-ge den çok uzaklaşılmış durumdadırlar…Ar-ge firmalarındaki deneyimli personel ihtiyacını karşılamak bu bağlamda mümkün olmamaktadır. Bu konuda ilgili kişilerin Ar-ge süreclerine dahil olmaları için eğitim faaliyetlerimizi de yakın bir zamanda duyuruyor olacağız..

Kapımız bu doğrultuda bize destek vermek isteyen herkese açıktır.

Milli Ar-Ge